Зв'язатися з нами
Menu

Вади технології GUV верхньої частини приміщен

08.09.2021
Блог та новини

Технологія GUV верхньої частини приміщень дуже чутлива до низки факторів:

          1. Швидкості вентиляції: у контрольованому середовищі зі швидкістю до 6 змін повітря на годину  (ЗПГ) системи GUV верхньої частини приміщень збільшують ефект очищення повітря до 2 раз. Але коли швидкість вентиляції збільшується вище 6 ЗПГ, ефективність системи GUV верхньої частини приміщень може бути зменшена, оскільки час опромінення бактерій коротший за потрібний;

          2. Ефективному перемішуванню всередині приміщення, яке може бути забезпечене природними конвекційними потоками або вентиляторами, бажано, стельовими. Низько швидкісні стельові вентилятори підвищують ефективність систем GUV верхньої частини приміщень до 33%, коли потік повітря є нижче за 6 ЗПГ.

          3. Відносній вологості повітря: дослідження свідчать про швидке зниження ефективності очищення повітря в системах GUV верхньої частини приміщень, коли відносна вологість повітря перевищує 50-70%. Це пов’язане з поглинанням УФВ, яке генерується лампами з ртуттю, водою та її парами.

          4. Інсталяції: висота приміщення повинна бути мінімум 2,5 м, а світильники GUV верхньої частини приміщень - на мінімальній висоті 2,1 м. Як правило, лампи потужністю 30 Вт повинно вистачити на 18 м2 поверхні, але форму кімнати та тип кріплення слід враховувати при розрахунку потреб. Наприклад, настінні лампи мають меншу бактерицидну площу, ніж стельові. Лампи повинні бути увімкнені, коли існує ризик передачі туберкульозу. Наприклад, у кімнатах із госпіталізованими пацієнтами лампи слід включати цілодобово.

          5. Технічного обслуговування: Покриті пилом та/або старі лампи систем GUV верхньої частини       приміщень менш ефективні, отже, існує необхідність ретельного догляду, включаючи регулярне чищення:

- Лампи та поверхні світильників слід протирати щонайменше щомісяця (при необхідності частіше) тканиною, змоченою 70% спиртом. Очищення слід проводити, коли лампи та світильники охолоджені.

- Вимірювання рівня ультрафіолетового опромінення необхідно проводити при первинній інсталяції і не рідше одного разу на рік. Потрібен калібрований вимірювач УФ -світла, запрограмований для виявлення УФ – С опромінення на довжині хвилі 254 нм. Вимірювання слід проводити на рівні очей у зоні зайнятості (~ 1,7 м) та у верхній частині опроміненої кімнати, на відстані 1,2 м від світильника у всіх можливих напрямках (імітуючи коло з вимірами, зробленими під час переміщення по колу 1 м). В ідеалі всі вимірювання у верхній частині кімнати повинні бути в рамках значень приблизно від 30 мкВт/см2 до 50 мкВт/см2. Особи, які проводять ці вимірювання, повинні носити захисні засоби (окуляри із захистом від ультрафіолету, одяг із щільної тканини, м’які бавовняні рукавички) і накривати відкриту шкіру непрозорими кремами з факторами захисту від сонця > 15.

- УФ -лампи низького тиску витримують від 5000 до 10000 годин безперервного використання (від 7 до 14 місяців). Після закінчення цього періоду ультрафіолетові лампи швидко втрачають ефективність і їх потрібно міняти.

- в зв’язку з тим, що всі без винятку ультрафіолетові лампи мають в своєму складі ртуть, вони потребують спеціальної процедури утилізації.

Короткохвильове ультрафіолетове випромінювання з довжиною хвилі 254 нм крім позитивної бактерицидної дії, вкрай негативно впливає на стан оточуючого середовища. Так існує багато досліджень які вказують на вплив опромінення таким ультрафіолетом на фарби, пластик, тканини і будівельні матеріали, який призводить до виникнення радикалів, формальдегідів і інших отрутних сполук, які забруднюють повітря і є наслідком фото-хімічних реакцій зі сполуками органічного походження.  Враховуючи той факт, що первинний потік ртутної лампи досить сильний, вірогідність забруднення повітря, яке знезаражується від мікроорганізмів, шкідливими вторинними сполуками в результаті фото-хімічних реакцій вкрай висока.   Тому під час впровадження даної технології слід вкрай обережно ставитись до складу матеріалів, на які можуть впливати УФ-промені.

Все сказане вище вказує на суттєву вартість володіння для даної технології, що суттєво вплине на вкрай обмежений бюджет медичних установ.

ТЕХНОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ ТЕХНОЛОГІЇ

Як вказувалось раніше, технологія GUV верхньої частини приміщень була розроблена в 40-х роках 20-го століття і набула своєї популярності в странах,  що розвиваються , в 80-х 90-х роках минулого століття. З того часу мало що змінилося і до сього часу вироби різних вендорів складаються з корпусу, комутаційного обладнання,  блоку живлення та ртутної лампи низького тиску. Саме опромінення лампи за рахунок реакції ртуті на електричне поле формує спектр світіння опромінювача. На теперішній час в світі існує два незаперечних лідера в цій галузі. Це німецька фірма Osram і голландська фірма Philips.  Саме їх продукцію використовують різні виробники систем GUV верхньої частини приміщень.  

Лампи Osram, як і лампи Philips, є ртутними лампами низького тиску, виготовленими з увіолевого скла, що пропускає ультрафіолет УФ-С. Основна частина випромінюваного спектра ламп - короткохвильове ультрафіолетове випромінювання з довжиною хвилі 254 нм. Озонообразуюче випромінювання з довжиною хвилі менше 200Нм поглинається спеціальними добавками, тому в процесі роботи ламп реєструється гранично мале утворення озону, яке практично зникає після 100 годин роботи ламп. За даними фірм внутрішня поверхня ламп покрита особливим внутрішнім покриттям, що забезпечує надзвичайно тривалий термін роботи лампи (більше 8000 годин) без значного падіння УФ випромінювання (всього 15% о після 8000 годин роботи). Оптимальною температурою повітря в приміщенні, де експлуатуються лампи, є температура 20 ° С. Дуже високі або дуже низькі температури навколишнього середовища (нижче 15 ° С і вище 35 ° С) ведуть до зміни тиску парів ртуті в лампах і, як наслідок, до зниження виходу ультрафіолетового випромінювання. Саме це має суттєвий вплив на конструктивні ознаки любих приладів, в яких лампа знаходиться всередині виробу.

Як відомо, про що вказувалось раніше, на якісні показники ефективності технології GUV верхньої частини приміщень впливає вологість повітря. Відомо, що масове скупчення людей в приміщенні з неналежній вентиляцією призводить до підвищення вологості повітря. Саме тому ефективність технології зменшується до 80%. Як показують останні дослідження, розповсюдження коронавірусної інфекції стрімко зростає саме в містах з підвищеною вологістю. Ще рік тому на науково-практичній конференції «Фізичні фактори довкілля та їх вплив на формування здоров’я населення України» (16-ті Марзеєвські читання)  було оприлюднено доповідь НДПВІ «Укрводоканалпроект» що до знищення збудника коронавірусної хвороби COVID-19   у воді на шляху його передачі від здорової до хворої людини. Було встановлено, що в умовах реальної експлуатації ламп низького тиску, генеруючих монохвилю з довжиною 254 нм, значна частина вірусів не знищується, а тимчасово інактивується, що вимагає обов’язкового застосування додатково одного з дозволених для знезараження хімічних засобів. Існуючі дослідження підтверджують цей висновок і звертають увагу на можливість здобуття стійкості мікроорганізмів до первинної дози опромінення  в разі його недостатнього впливу на патоген у водяній оболонці. Останнє може привести до формування суперінфекції, стійкої до УФ опромінення. 

Як можна бачити зі схеми процесу GUV верхньої частини,  зона гарантованого знищення шкідливих мікроорганізмів  знаходиться в верхній частині приміщення на відстані 1 – 2 м. Далі потрібен додатковий час для набуття ними необхідної дози опромінення. Не факт, що повітряні потоки не винесуть напіввражений патоген з зони впливу до набуття ним необхідної дози опромінення. Запобіжників цьому в даній технології немає!

Виробники систем GUV верхньої частини приміщень заявляють, що установка приладу в верхній частині приміщення і конструкція екрана-жалюзі забезпечують безпечне перебування людей в нижній частині приміщення. Передбачувана зона дії пристрою - 1/3 частина обсягу знезараженого приміщення, за рахунок чого за допомогою природної циркуляції все повітря в приміщенні знезаражується за лічені секунди.

Дані твердження виробників є суто рекламними. Навпаки використання даних приладів може не стільки уповільнити поширення інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом, скільки сприяти їх поширенню!

Читайте також

Cookies
Цей сайт використовує файли cookie. Більш докладні дані ви можете знайти в політиці щодо захисту персональних даних
Приймаю