Зв'язатися з нами
Menu

УФ технологія в боротьбі з COVID 19

29.12.2020
Блог та новини

Пройшов рік з того часу, як світ дізнався про вірус, що викликає захворювання SARS-CoV-2. Саме стільки знадобилося, щоб хоча б трохи підібратися до розуміння сильних і слабких сторін COVID-19, а значить, захиститися від перших і вдарити ліками та вакцинами по другим.

І якщо про перипетії «битви вакцин» ми дізнаємося з новинних стрічок практично кожен день, то наукові винаходи в площині ефективного знезараження місць масового скупчення людей все частіше залишаються в тіні. Хоча і на цих полях розпалюються неабиякі наукові баталії.

Хто кого?

У листопаді 2020 року в Journal of Photochemistry and Photobiology B: Biology були опубліковані результати досліджень групи вчених Тель-Авівського університету. Мова в них йде про руйнівну дію випромінювання ультрафіолетових світлодіодів на коронавірус, так само як і на більшість інших відомих науці патогенних організмів. Простіше кажучи, доступні недорогі світлодіодні лампи з довжиною хвилі 285 нм виявилися ефективними в боротьбі з безліччю інфекцій. Правда, разом з тим автори відзначають, що людям під час роботи такої лампи не можна перебувати в приміщенні через ризики для здоров'я. А це, м'яко кажучи, б'є по ефективності такого методу, адже ультрафіолетова обробка повітря і поверхні не має пролонгованого ефекту. Тобто знезараження можливо тільки в момент роботи установки.

Втім, це дослідження отримало відгук у ЗМІ, багато говорили про його новизну, і все б нічого, якби не одне, але - за півроку до публікації ізраїльських вчених практично до тих же висновків прийшли і в Україні. І зробили це навіть трохи ширше і об'ємніше, вирішивши ту саму дилему з безпечним постійним режимом роботи ламп.

Компанія «ЛЕД-Азимут» з Кам'янського в кінці травня 2020 року оприлюднила протокол своїх досліджень, де експериментально підтверджується, що синергія УФ-А і УФ-С випромінювання світлодіодів набагато ефективніше для інактивації вірусних і мікробних аерозолів в приміщеннях, ніж використання одного типу УФ. Таке об'єднання УФІ з довжиною хвиль 280/365 нм дозволяє експлуатувати бактерицидні лампи з цим принципом роботи безперервно і в присутності людей. Досить смілива заявка, враховуючи, що до цього світлодіодну УФ технологію не розглядали, як безпечну для людини.

Чи не дистанцією єдиною

Якщо вірити висновкам проведених експериментів, за допомогою світлодіодних світильників з певною довжиною хвилі можна проводити постійну дезінфекцію в коридорах і палатах лікарень, в школах, ТРЦ, кінотеатрах, ресторанах постійно і без обмежень для присутності людей. Чому це важливо?

Великі краплі рідини, в яких може бути активний вірус, передаються нам через кашель і чхання, і з ними досить успішно справляються старі добрі «маска-дистанція-гігієна рук». Але ось з дрібними краплями (менше 5 мкм) справи йдуть складніше. Вони виділяються зі звичайним диханням, і можуть зберігатися в повітрі у вигляді аерозолю ще кілька годин. Саме тому погано провітрювальні закриті приміщення, де завжди багато народу - найнебезпечніші з точки зору інфікування. З цієї ж причини, в таких місцях заходи по знезараженню повинні бути максимальними.

Політ нормальний!

Першу партію світлодіодних світильників, сконструйованих за цією технологією, «ЛЕД-Азимут» випустили ще на початку червня. Безперечно, розробникам важливо було отримати підтвердження своєї теорії в авторитетних наукових колах, і воно не змусило себе довго чекати. В кінці червня американські дослідники з Національної лабораторії інфекційних захворювань Бостонського університету заявили, що коронавірус можна вбити за 25 секунд - за допомогою технології далекого ультрафіолетового випромінювання. Про ефективність методу щодо вірусу SARS-CoV-2 і інших патогенних мікроорганізмів йдеться у висновках Інституту мікробіології і вірусології ім. Д.К. Заболотного НАН України, спільних дослідженнях University of Miyazaki і Nikkiso Co. (Японія), роботах імунолога, професора Міланського університету Маріо Клерічі.

Виходить, що хороші новини про наукові винаходи в боротьбі з COVID-19 можуть з'являтися і у нас. Поки в це складно повірити, - ще не так давно всі технічні медичні нововведення, якими користуються в розвинутих країнах, до нас потрапляли хіба що за залишковим принципом. Але динаміка останніх місяців в цьому напрямку виразно позитивна: продукт, сконструйований і виготовлений в Україні і що володіє таким функціоналом, прогнозовано користується попитом. Це вселяє надію, що такі осередки наукової активності в Україні будуть не тільки корисні з соціальної та гуманітарної точок зору, але і життєздатні як рентабельні бізнес-моделі.

Читайте також

Cookies
Цей сайт використовує файли cookie. Більш докладні дані ви можете знайти в політиці щодо захисту персональних даних
Приймаю